Навчання в Канаді

Етапи процесу вступу

Вибір програми або школи

В Канаді кожна провінція та територія має свою власну систему освіти.

Інформацію про наявні школи та в цілому систему освіти можна отримати на сайтах:

Як вступити до школи, коледжу або університету

Крок 1. Вибір типу навчального закладу

Першим кроком є вибір типу навчальної програми. Наприклад, наступні запитання допоможуть звузити коло можливого вибору:

  • Чи я бажаю отримати вищу освіту? Яку саме ступінь?
  • Як моє навчання посприяє моїй кар'єрі або змінить її?
  • Чи розглядаю я мою освіту як сходинку до постійного проживання (імміграції) в Канаді?
  • Скільки часу та грошей я готовий витратити на отримання освіти?

Зв'яжіться з навчальним закладом, де ви бажаєте навчатися і дізнайтеся про правила прийому. Вам нададуть інформацію щодо документів, які необхідно надіслати для вступу. Ваш навчальний заклад відповість вам про:

  • вартість подачі заявки
  • плату за навчання
  • медичну страховку
  • оренду житла та вартість проживання в Канаді
  • мовні тести
  • яку підтримку надає заклад іноземним студентам
  • наявні студентські організації.

Крок 2. Заява на вступ

Після вибору школи, коледжу або університету, ви маєте подати заяву на вступ. Правила прийому відрізняються в залежності від навчального закладу. Переконайтеся, що ваша заява на вступ подається:

  • за шість місяців до початку навчання в початковій або середній школі;
  • за рік до навчання в коледжі, університеті тощо за програмою вищої освіти.

Заповніть форми заяви на вступ до школи або навчальний заклад за вашим вибором. Слідкуйте за правильним виконанням інструкцій щодо подачі документів в навчальний заклад.

Крок 3. Отримати підтвердження.

Після вибору навчального закладу та учбової програми в Канаді, потенційні іноземні студенти повинні отримати підтвердження про прийом з вибраного закладу освіти.

Подробиці процесу поступлення на навчання в Канаду

Акредитований навчальний заклад Канади

Абітурієнти, які бажають навчатися в Канаді, повинні подавати заяву на навчальну програму в акредитований навчальний заклад (Designated Learning Institution - DLIDesignated Learning Institution - DLI). 

Вимоги до знання мови

В Канаді офіційними мовами є англійська та французька мови. Для прийому на академічну програму, більшість англомовних навчальних закладів можуть вимагати від студентів, для яких англійська не є рідною, здати або тест на знання англійської мови, такий як TOEFL, IELTS або будь-який інший тест згідно вимог навчального закладу.

Варто зазначити, що для подальшої іміграції в Канаду вам необхідно буде здавати тільки General IELTS або TEF (TEFaQ у разі імміграції в провінцю Квебек), тому доцільно обирати та здавати Academic IELTS або TEF для вступу до навчального закладу в Канаді. Ознайомитися з програмами імміграції після навчання в Канаді можна за посиланням тут.

Умови до вступу

В Канаді не існує загальної системи вступних іспитів для програм вищої освіти. Кожен заклад має свої стандарти прийому та оцінює кваліфікацію кожного абітурієнта індивідуально. Важливо перевірити, чи абітурієнт відповідає вимогам вступу до вибраної програми навчання до моменту подачі заяви.

Кінцевий строк подачі заяви на вступ

Кінцевий строк подачі заяв на прийом документів на вступ може відрізнятися в різних навчальних закладах. Деякі заклади освіти приймають заяви тільки в певний час року. Рішення про прийом можна чекати від чотирьох до шести місяців після подачі заяви, тому важливо подавати документи для вступу задовго до дати початку прийому заяв, щоб гарантувати собі необхідний час для отримання Дозволу на навчання та приїзду в Канаду до початку навчальної програми. Цей процес може зайняти від восьми до 15 тижнів. Доречно починати збирати необхідні документи та інформацію десь за один рік до навчання.

Важливо також взяти до уваги, що багато навчальних закладів Канади розглядають заяви абітурієнтів за так званим “first come, first served basis”, що означає наступне: розгляд вашої заяви відбуватиметься у порядку живої черги, іншими словами – хто перший подав заяву, документи того абітурієнта будуть розгладатися в першу чергу. Такі правила часто спантеличують абітурієнтів, які вважають, що можуть подати документи у кінцевий строк подачі заяв на вступ та сумлінно чекають на лист прийняття до навчального закладу, проте його ніколи не отримують через те, що їх заява виявилася далеко не першою у списку заяв на вступ до навчального закладу Канади.

 Академічний рік

Академічний рік звичайно триває з вересня до травня. Деякі заклади мають піврічний або тримісячний семестр, коли курси можна проходити навіть влітку. Інші не пропонують широкий вибір курсів та гнучкий графік літом, і в таких закладах літні курси можна відвідувати за бажанням. На деякі програми можна поступити в січні.

Підтвердження листа про прийом до навчального закладу (Letter of Acceptance)

Отримання листа-підтвердження про прийом від канадського акредитованого навчального закладу (Designated Learning Institution - DLI) є першим кроком в процесі отримання дозволу на навчання (Study permit) в Канаді (лінк на Study Permit).

У випадку зарахування вас як студента, від закладу вам надійде підтвердження про прийом – лист про прийом до навчального закладу. Цей лист-підтвердження є необхідним для отримання дозволу на навчання.

Виключення з вимог про обов'язкове отримання листа-підтвердження про прийом.

Деякі абітурієнти можуть бути звільнені від вимоги мати лист-підтвердження про прийом.

  • Якщо іноземець отримує письмову згоду на тимчасову роботу або дозвіл на навчання до прибуття в Канаду, члени його або її сім'ї можуть подавати заяву на отримання дозволу на навчання без листа-підтвердження навчального закладу про прийом.
  • Абітурієнти, які бажають пройти навчання за програмами тривалістю шість місяців або менше не мають необхідності отримувати лист-підтвердження про прийом, оскільки ці програми не потребують дозвіл на навчання.

Умовне підтвердження про прийом (Conditional Letter of Acceptance)

Абітурієнту може бути виданий лист-підтвердження про прийом із застереженням, що місце на навчальній програмі буде зарезервоване за ним, якщо він пройде певні підготовчі курси або програму навчання або надішле мовний сертифікат з відповідними балами, які є умовами вступу до навчального закладу. Наприклад, у абітурієнта можуть вимагати завершення курсу “Англійська як друга мова” (ESL) або “Французька як друга мова” (FRSL) до вступу на просунуті програми навчання. В таких випадках дозвіл на навчання видається тільки на період виконання підготовчих програм і не більше. Після успішного завершення підготовки, студент може подати заяву на отримання іншого дозволу на навчання за наступною навчальною програмою.

Медична страховка

Уряд Канади не компенсує вартість медичної страховки іноземним студентам. Вартість лікування іноземних студентів залежить від того, в якій частині Канади вони будуть жити. Зв'яжіться з навчальним закладом, в який ви плануєте вступити, для отримання детальної інформації про медичне страхування.

Корисна інформація? Розкажіть про це іншим!