Адаптація в Федеральній Канаді

Є чимало речей, які потрібно зробити одразу по приїзді до Канади, щоб освоїтися у новій країні. Це може створити Вам чимало труднощів. З інформації, наведеної нижче, Ви дізнаєтеся, як отримати необхідну допомогу, а також інші деталі про життя у Федеральній Канаді.

Після прибуття до Канади Ви повинні:

1. Зв’язатися з організацією, яка займається іммігрантами у провінції, до якої Ви переїхали.

Співробітники організації допоможуть Вам знайти інформацію і послуги, необхідні Вам для початку нового життя, включно з мовною підготовкою і допомогою в пошуку роботи. Щоб знайти організацію для іммігрантів в будь-якій з провінцій Канади, перейдіть за посиланням

2. Подати заявки на видачу документів

Потрібно отримати такі документи як ліцензія водія, картка медичного та соціального страхування, які Вам знадобляться для можливості отримувати всі необхідні послуги у Канаді. Щоб отримати такі документи, Вам потрібно мати свідоцтво про народження, медичну картку, Confirmation of Permanent Residence forms (IMM 5292).

3. Відкрити рахунок в банку і починати піклуватися про Ваш кредит.

Банки та інші фінансові інститути в Канаді (trust companies, caisses populaires in Quebec and Ontario, credit unions) візьмуть на себе зобов’язання надійно зберігати Ваші гроші, нададуть послуги, які допоможуть Вам розпоряджатися Вашими грошима (взяти кредит, сплатити іпотеку тощо), а також проконсультують Вас з питань щодо планування бюджету та/або керування інвестиціями. The Financial Consumer Agency of Canada (FCAC) надає споживачам всю необхідну інформацію щодо різних фінансових продуктів і послуг, таких як банківські рахунки, виплати кредитів, іпотеки та/або написання кредитних звітів. FCAC також надає інформацію про Ваші права і обов'язки при роботі з фінансовими установами. Щоб дізнатися більше, відвідайте веб-сайт FCAC – або зв’яжіться з ними за телефоном 1-866-461-3222.

4. Подати заяву на отримання медичного страхування.

Це потрібно окрім випадків, якщо Ви маєте право на негайне отримання медичного страхування у відповідній провінції чи на відповідній території Федеральної Канади. Таку заяву потрібно подати якомога швидше після прибуття до Канади. Форму заяви Ви можете отримати в кабінеті лікаря, в клініці, в аптеці чи в організації, яка займається іммігрантами. Ви також можете скопіювати бланк з веб-сайтів Міністерств охорони здоров’я відповідної провінції чи території Канади. Більше інформації про медичне страхування на території Федеральної Канади Ви можете знайти за наступним посиланням.

5. Подати заявку на отримання номеру соціального страхування. 

Картка соціального страхування відіграє важливу в роль в різних життєвих ситуаціях. Коли Ви будете влаштовуватись на роботу, Ви повинні будете пред’явити цю картку роботодавцю, аби зафіксувати Вашу діяльність в урядових установах. Це дозволить Вам отримувати при потребі допомогу та/або компенсації від фінансових установ. Ви повинні подати заявку на отримання Картки соціального страхування в перші дні після прибуття до провінції Квебек. Зверніться до організації Citizenship and Immigration Canada, в якій Вам дадуть аплікаційну форму на отримання картки соціального страхування. Аплікаційні форми можна також отримати в організаціях Service Canada Centres та Immigration-Quebec Services. Ви також можете завантажити аплікаційну форму на сторінці канадської служби Service Canada Centres. Заповніть аплікаційну форму на отримання Картки соціального страхування. Не забудьте також вказати поштову адресу, на яку Вам можуть надіслати пластикову картку Вашого соціального страхування протягом кількох наступних тижнів. Принесіть заповнену аплікаційну форму та всі необхідні документи до найближчого Service Canada Centre. Це найшвидший, найефективніший і найбільш безпечний спосіб отримання Картки соціального страхування, оскільки Ви особисто подаєте і забираєте документи. Ми не рекомендуємо подавати заявку поштою, оскільки Ви ризикуєте втратити оригінали Ваших особистих документів під час пересилання поштою.

6. Знайти роботу в Канаді. 

Врахуйте, що новачкам досить складно знайти роботу в Канаді. Це потребує багато часу. Ми рекомендуємо Вам дізнатися більше про провінцію / територію, куди Ви плануєте переїжджати, щоб мати змогу знайти роботу, яка найбільше влаштовуватиме Вас. Для цього перейдіть на ресурс за посиланням, де Ви знайдете інформацію, яка стане корисною для Вас.

У перші кілька тижнів після прибуття до Канади Вам знадобиться:

1. Обміняти гроші на канадську валюту. 

Добре, якщо Ви зможете привезти із собою трохи канадських доларів. Якщо ні, то пункти обміну валют є в аеропортах Канади. Для отримання інформації про курси обміну валют в Канаді перейдіть на сторінку Bank of Canada’s currency exchange converter.

2. Дослідити ситуацію з житлом. 

Вашим першим рішенням під час вирішення питання з проживанням має стати вибір того, чи купувати квартиру, чи орендувати житло. Про оренду квартири чи будинку Ви, як правило, можете дізнатися з місцевих газет. Більшість будинків у Канаді продається через агентів з нерухомості, хоча деякі власники продають свої будинки самі. Ви можете побачити спеціальні знаки про продажу, розміщені перед такими будинками, або Ви можете прочитати про них у спеціальному розділі Вашої місцевої газети. Є також чимало Інтернет-сайтів, які рекламують будинки на продаж. Якщо Ви вирішили орендувати або купити будинок, важливо, щоб Ви встановили хорошу кредитну історію в Канаді. Банки будуть використовувати Вашу кредитну історію, для того, щоб визначити, чи нададуть вони Вам кредит на покупку будинку. Якщо Ви вирішили орендувати житло, Ваша кредитна історія буде використовуватися, щоб домовласник міг переконатися, чи Ви в змозі сплатити Ваші зобов'язання оренди. Для отримання додаткової інформації про типи доступних кредитів у Канаді і про те, як Вам встановити і підтримувати хорошу кредитну історію, відвідайте сторінку 

3. Зробити покупки для Вас і Вашої родини. 

В Канаді поряд зі звичайними магазинами популярні shopping malls і outdoor markets. Дізнайтеся більше про особливості торгівлі в Канаді за посиланням>>.

4. Отримати телефонну книгу з місцевої телефонної компанії. 

Ви можете дізнатися, як зв'язатися з місцевою телефонною компанією, набравши 411 з будь-якого телефону.

ЦІКАВО, що телефонна книга в Канаді складається з білих, синіх та жовтих сторінок. 
На білих сторінках вказані домашні номери телефонів жителів Канади, а також окремі комерційні номери. Телефони вказані в алфавітному порядку (наприклад, John Smith буде на букву S).
Сині сторінки містять інформацію про телефонні номери канадських урядових установ (органів федерального, муніципального та регіонального управління). Дізнатися інформацію про найчастіше використовувані урядові номери можна в додатку телефонної книги («Основні інформаційні служби»).
На жовтих сторінках Ви знайдете інформацію про комерційні заклади в Канаді (ресторани, магазини, послуги тощо). Такі телефони вказуються тематично. Важливо, що в деяких крупних містах жовті сторінки об’єднані в окрему телефонну книгу. 
Телефони екстрених служб (пожежна, швидка допомога) Ви знайдете на першій сторінці телефонної книги. Найважливіший з-поміж цих номерів – телефон рятувальної служби 911. У більшості провінцій Канади Ви можете зателефонувати за цим номером телефону в ситуаціях, коли існує загроза життю.

5. Знайти карту Вашого району і дізнатися про систему громадського транспорту. 

Більше про транспортні можливості у Канаді можна дізнатися на сторінці за посиланням>> .

6. Дізнатися більше про міжміські варіанти транспортування. 

Є кілька способів, щоб переміщатися на великі відстані між містами в Канаді. Залежно від Вашого бюджету і від того, куди Ви будете мандрувати, Ви можете розглянути один з варіантів:

  • Подорож на міжміському автобусі. Ви можете знайти телефони туристичних компаній, що пропонують автобусні рейси у Вашому регіоні, на жовтих сторінках телефонної книги.
  • Подорож на поїзді. Найбільшою компанією, що займається залізничним сполученням, є VIA Rail.
  • Подорож літаком. Щоб замовити авіаквитки, зв'яжіться з однією з канадських авіакомпаній.

7. Записати Ваших дітей до школи. 

Це Ви можете зробити в місцевій школі або в School Board Office. School Board Office є організацією, яка займається діяльністю державних шкіл у Вашому районі. Для отримання додаткової інформації про діяльність School Board Office у Вашому регіоні, зверніться до Міністерства освіти провінції або території, на якій ви живете, за телефонами, перерахованими на блакитних сторінках Вашої місцевої телефонної книги.

Щоб зареєструвати Вашу дитину, Ви повинні принести наступні документи:

  • Permanent Resident Card;
  • Record of Landing (IMM 1000) або Confirmation of Permanent Residence (IMM 5292);
  • свідоцтво про народження дитини;
  • сертифікат про вакцинацію дитини.

Більше про особливості реєстрації дитини в школі можна дізнатися за посиланням>>.

У перші кілька місяців після прибуття до Канади Вам знадобиться:

1. Покращити Ваші знання мови. 

Передусім Вам потрібно знайти Language Instruction for Newcomers (LINC) Assessment Centre у Вашій провінції та зареєструватися на мовні курси. 

The Government of Canada надає найрізноманітніші послуги за програмою «Programs and services for immigrants», які допоможуть Вам адаптуватися в Канаді. Серед таких послуг є також допомога у вивченні англійської мови.

У провінціях British Columbia, Manitoba і Quebec провінційні уряди несуть пряму відповідальність за забезпечення Programs and services for immigrants. Ви можете звернутися до них для отримання додаткової інформації.

Інформацію про мовні курси у Федеральній Канаді Ви можете знайти за посиланням>>. Для осіб з високим рівнем володіння мовою передбачена програма The Enhanced Language Training, яка допоможе Вам швидше вивчити мову за професійним спрямуванням.

2. Дослідити Ваші варіанти на послуги зв’язку. 

Щоб отримати змогу користуватися телефонним зв'язком, Ви повинні звернутися до телефонної компанії в Вашому районі. Через телефонні компанії або через приватних провайдерів Ви також можете налаштувати Інтернет. Інформацію про компанії, які надають телефонні та Інтернет-послуги, Ви можете знайти на жовтих сторінках телефонної книги або зателефонувавши за коротким номером 411. Ви можете орендувати телефон у телефонної компанії за щомісячну плату або Ви можете придбати телефон. Залежно від Ваших потреб, Ви можете також придбати мобільний телефон замість або разом зі звичайним телефоном. Ви можете також використовувати телефонні картки для дзвінків з будь-якого телефону, що, як правило, є дешевшим, ніж дзвінки зі стаціонарних телефонів. Більше про міжміські дзвінки, а також про тарифи на міжнародні розмови можна дізнатися на цій сторінці.

3. Знайти сімейного лікаря.

Інформацію про фахівців охорони здоров'я можна знайти на жовтих сторінках телефонної книги. Якщо лікарі, до яких Ви звернулися, не в змозі взяти на себе додаткових пацієнтів, запитайте у них, можливо, вони направлять Вас до іншого лікаря у Вашому районі, який приймає нових пацієнтів.

Як тільки Ви запишетеся до лікаря, він проведе з Вами медичний огляд, щоб визначити Ваше загальне самопочуття, що допоможе виявити небезпечні та/або інфекційні захворювання на ранніх стадіях, щоб якомога швидше надати Вам допомогу. Розпитайте Вашого лікаря про проведення регулярних медичних оглядів для Вас і Вашої родини. Більше інформації про відвідування поліклініки та/або амбулаторне лікування можна знайти на сторінці .

Для отримання додаткової інформації про систему охорони здоров'я в Канаді, а також про діючі клініки та практикуючих лікарів у Вашому регіоні перейдіть за посиланням>> .

4. Зробити щеплення Вашим дітям. 

У Канаді більшість людей роблять щеплення (вакцинацію) для запобігання серйозним захворюванням. Більшість щеплень безкоштовні для дітей у всіх провінціях і територіях. Хоча юридично щеплення не є обов’язковими, у деяких провінціях вакцинація вимагається для того, щоб дозволити діткам відвідувати заняття у школі.

Про перелік захворювань, проти яких робляться щеплення, можна дізнатися на цій сторінці.

Про умови здійснення вакцинації можна прочитати за посиланням>>.

5. Подати заяву на отримання додаткових пільг на утримання дитини в Канаді. 

Якщо у Вас є діти віком до 18 років, уряд Канади може допомогти Вам покрити витрати на їх утримання. Це щомісячне утримання на дитину, що обкладається податком, називається Canada Child Tax Benefit, або CCTB. Сума цієї допомоги залежить від доходів Вашої сім'ї, кількості дітей, їхнього віку, а також від порядків у провінції або території, в якій Ви живете. При поданні заяви необхідно надати підтвердження Вашого канадського імміграційного статусу і свідоцтво про народження Вашої дитини. Щоб отримати форму заяви на отримання додаткових пільг на дитину, а також щоб отримати додаткову інформацію з цього питання, Ви можете зателефонувати за номером 1-800-387-1193 або відвідати цю сторінку.

6. Подати заявку на GST/HST Credit. 

Люди і сім'ї з низькими доходами мають право на отримання кредиту GST / HST, що передбачає знижену відсоткову ставку. Щоб отримати такий кредит, Ви повинні бути резидентом Канади і мати 19 років і більше. Якщо вам не виповнилося 19, Ви маєте право на такий кредит, тільки якщо у Вас є чоловік або партнер у цивільному шлюбі, або якщо Ви вже маєте дітей.

Щоб подати заявку на кредит GST / HST, Вам необхідно заповнити аплікаційну форму RC151, яку Ви зможете завантажити на сторінці за посиланням>> .

Ви також можете отримати форму заявки, а також додаткову інформацію про кредит GST / HST за телефоном довідкової служби Canada Revenue Agency – 1-800-959-1953 або відвідавши веб-сайт агентства

У перші кілька років після прибуття до Канади Вам знадобиться:

1. Отримати водійські права.

Водійські права в Канаді, які видаються муніципальними органами провінції чи території, де Ви проживаєте. За законом Ви зобов'язані мати при собі водійські права, коли Ви керуєте транспортним засобом. Ви також повинні мати при собі копії документів про реєстрацію транспортного засобу і картку страхування.

Щоб дізнатися більше про отримання водійської ліцензії у Канаді, відвідайте веб-сайт Агентства з ліцензування автотранспортних засобів у відповідній провінції або території.

2. Записатися на освітні курси для дорослих. 

У Канаді дорослі навчаються упродовж усього життя. Ви можете використати освітні програми для дорослих, щоб підготуватися до нової роботи або для поліпшення навичок, які у Вас вже є. Кваліфікаційні норми для багатьох професій відрізняються залежно від провінції. Ви можете звернутися до професійних або торгових асоціацій в Вашій провінції або території, щоб отримати інформацію про кваліфікацію і варіанти освіти для дорослих.

Для отримання додаткової інформації про освітні програми для дорослих, Ви також можете зв'язатися з місцевою School Board, College чи University. Номера телефонів цих установ є на жовтих сторінках телефонної книги.

Ви також можете проглянути список шкіл у Вашому районі відповідно до Вашого провінційного або територіального відділу освіти ТУТ.

3. Зрозуміти Ваші права та обов’язки відповідно до канадського законодавства.

Перегляньте за посиланням A Guide to police services in Toronto, інформацію про Закони щодо підтримання порядку, інформацію про поняття рівності перед законом у Канаді, а також деякі важливі нормативні акти, які можуть діяти по відношенню до Вас і Вашої сім’ї.

Більше інформації по адаптації у Федеральній Канаді Ви можете отримати за посиланням>>

КОНТАКТИ ОРГАНІЗАЦІЙ В КАНАДІ

до яких Ви можете звернутися після прибуття до Канади

  • OFFICE OF THE REGISTRAR GENERAL OF ONTARIO Toronto, ON 900 Bay Street (at Wellesley) 2ndfloor. Room M2-49 1-800 461-2156
  • MINISTRY OF LABOUR: Toronto, ON 400University Ave (at Dundas) 9th Floor Toronto, ON M7A 1T7 1-800531-5551 www.gov.on.ca/LAB http://www.gov.on.ca
  • ONTARIO HEALTH INSURANCE PLAN (OHIP): Toronto, ON 777 Bay St, Market Level Info-Line 1-800-268-1154 Local: 416-314-5518 TTY: 1-800-387-5559 www.health.gov.on.ca
  • CANADA REVENUE AGENCY Toronto, ON M5 J2X6 1-800-959-8281 www.arc.gc.ca
  • PUBLIC SERVICE COMMISSION: 1 Front Street West Toronto, On M5J 2X5 1-800-645-5605 jobs.gc.ca
  • CHILD TAX BENEFIT: English: 1-800-387-1193 French: 1-800-387-1194 www.cra.gc.ca
  • CITIZENSHIP & IMMIGRATION CANADA: Toronto, ON 55 St. Clair Ave East 2nd Floor 1-888-242-2100 www.cic.gc.ca
  • MINISTRY OF TRANSPORTATION: Toronto, ON 777 Bay St, Market Level Bay and College 1-800-268-4686 Local: 416-235-4686 www.mto.gov.on.ca
  • PASSPORT OFFICES: Toronto, ON 4900 Yonge St, suite 380 3rd FL: 74 Victoria St, Suite 300 200 Town Centre Court, Ste 210 1-800-567-6868
  • SERVICE CANADA: Record Of Employment E.I. and SIN Inquiries: English: 1-800-206-7218 To order call: French: 1-800-808-6352 1-800-263-836www.servicecanada.gc.ca
  • INCOME SECURITIES PROGRAMS: Canada Pension Plan: Old Age Security: English:1-800-277-9914 French: 1-800-277-9915 TTY 1-800-255-4786 www.sdc.gc.ca
  • RECORD OF EMPLOYMENT FORMS: To order call: 1-800-263-8364 www.hrsdc.gc.ca
  • SERVICE CANADA: Job Bank: (on internet) www.servicecanada.gc.ca
  • 211 COMMUNITY CONNECTION: Free information line about community, social, health and government services in Toronto. TTY: 1 (800) 268-7095 www.211toronto.ca
  • SERVICE ONTARIO: Toronto, ON 777 Bay St. Market Level (Bay and College) M212 Тoronto, ON M5G 2C8 1(800)268-8758 TTY: 1 (800) 2687095 www.serviceontario.ca TTY: 1 (800) 268-7095

Корисна інформація? Розкажіть про це іншим!